Tour de France a geografia

Keď sa v spoločnosti diskutuje o cyklistike, zvyčajne to skončí pri jednej z dvoch tém. V prípade fanúšikov cyklistiky (najmä tej cestnej) sú ospevované (a určite právom) fenomenálne výkony nášho „Tourminatora“. V opačnom prípade sa vždy diskusia skončí upodozrievaním cyklistov z dopingu, veď predsa nie je možné, aby zvládli 8 horských sediel v troch etapách po sebe rýchlosťou, ktorú bežný hobby cyklista nedosiahne ani na hrádzi.

A čo tak diskusia o geografii? O priestore, v ktorom sa jednotlivé cyklistické preteky odohrávajú? Aj organizátori Tour de France vedia, že neexistuje lepšia propagácia francúzskych regiónov, ako ich letecké zábery počas jednotlivých etáp. Práve tieto zábery lákajú k sledovaniu Tour aj ľudí, ktorí o cyklistike vedia to, že sa jazdí na bicykloch vo farebných tričkách.

Možnosť spoznať aspoň prostredníctvom televíznej obrazovky miesta ako Mont Saint Michel, Champs-Elysées, Tourmalet alebo ohromojúcu atmosféru panujúcu na 21 zákrutách vedúcich z Bourg d´Oissans do horského strediska Alpe d´Huez, toto všetko robí z Tour vynikajúci marketingový nástroj cestovného ruchu pre celé Francúzsko.

Cyklistika a teda aj samotná Tour de France nie je teda len o heroických výkonoch cyklistov a epických súbojoch titánov na dvoch kolesách, ale je aj o priestore v ktorom sa samotný pretek odohráva. Máloktoré športové podujatie má takú vysokú variabilitu športovísk, v ktorých sa odohrávajú súboje športovcov. Miesta ako Wimbledon, Old Trafford, Fairmont hairpin či Indianapollis patria medzi športové „mekky“ svojich odvetví. Samozrejme aj Tour de France má svoje miesta, ktoré sú pravidelne zaraďované do itinerára jedlotlivých ročníkov. Tu môžeme zaradiť významné etapové miesta ako Bordeaux, Pau, Luchon, Galibier, Aspin či Paríž. V každom z týchto miest bola Tour de France viac ako 50 krát. Zaradenie mestečka, či horského stúpania do itinerára preteku je veľmi prestížnou záležitosťou. Starostovia doslova bojujú o túto možnosť získať štatút etapového miesta. Je jasné, že aj vďaka tomuto sa z maličkého mestečka môže stať vďaka televíznym prenosom miesto, ktoré získa na atraktivite a teda aj miestom, ktoré môže na pôde turizmu získať výraznú prestíž.

A keď sme pri etapových miestach a horských stúpaniach, na záver možno pár zaujímavých faktov z histórie Tour de France...

• Od prvého ročníka v roku 1903 prešli cyklisti celkovo vzdialenosť väčšiu ako 430000 km
• Celkový počet účastníkov (vrátane viacnásobných účastí) je 14405
• Celkový počet uskutočnených etáp: 2194
• Celkový počet cyklistov, ktorí vyhrali aspoň jednu etapu: 825
• Celkový počet etapových miest: 666

Už teraz sa môžeme tešiť na nové mestá, ktoré organizátori zaradia do itinerára Tour de France v roku 2016. Možno v niektorom z nich uvidíme opäť víťazné gesto nášho fenomenálneho Peťa Sagana ;-)